Spirulina – co to jest?
Spirulina to potoczna nazwa używana w odniesieniu do rodzaju sinic (cyjanobakterii), z których pozyskuje się biomasę lub wyciąg przygotowany na ich bazie. Wytwarza się je więc z glonów, przede wszystkim Arthrospira platensis i Arthrospira Maxima. Oba gatunki mają specyficzną, zielono-niebieską barwę, która jest cechą charakterystyczną spiruliny. Naturalnie występują w tropikalnych oraz subtropikalnych jeziorach, które wyróżniają się wysokim pH oraz dużą zawartością węglanu i wodorowęglanu. Co ważne, spirulina może być również pozyskiwana z alg morskich.
Co zawiera spirulina?
Spirulina ma niezwykle bogaty skład. Przede wszystkim zawiera pełnowartościowe białko wegańskie – stanowi ono aż 60–70% jej suchej masy. Ma przy tym potrzebne ludzkiemu organizmowi aminokwasy egzogenne oraz bardzo dobrze się trawi. Z tego względu sięgaj po spirulinę, gdy na co dzień unikasz jedzenia produktów odzwierzęcych. Pomoże Ci ona w lepszym zbilansowaniu diety.
Spirulina zawiera także cenne kwasy tłuszczowe. Najważniejsze z nich to kwas linolowy i foliowy. W jej składzie znajdują się też różne rodzaje węglowodanów i sporo błonnika. Oprócz tego spirulina dostarcza organizmowi dużą dawkę wartościowych witamin, przede wszystkim B1, B2 i B12. W jej składzie znajduje się także beta-karoten, który neutralizuje działanie wolnych rodników.
Algi, zwłaszcza spirulina, są również bogate w korzystne dla zdrowia sole mineralne. Stanowią świetne źródło cynku, żelaza, wapnia, selenu, magnezu, potasu i sodu.
Spirulina – na co warto ją stosować? Właściwości algi
Ze względu na bardzo bogaty skład, niezwykła alga (zwłaszcza spirulina organiczna) wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Warto ją stosować m.in. na nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego zabezpiecza przed rozwojem schorzeń sercowo-naczyniowych. Ma także pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu. Pozwala na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL przy jednoczesnym wzroście stężenia frakcji HDL. Regularne przyjmowanie spiruliny może więc zahamować rozwój miażdżycy tętnic. Dzięki niej maleje też ryzyko, że spotka Cię groźny udar mózgu. Oczywiście dobre działanie alg w tym względzie będzie widoczne tylko wtedy, gdy prowadzisz zdrowy tryb życia.
Na co jeszcze pomaga spirulina? Na pewno pozytywnie oddziałuje na gospodarkę węglowodanową organizmu, ponieważ stabilizuje poziom cukru we krwi. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, immunomodulacyjne oraz antyoksydacyjne. Dzięki temu stymuluje odporność i pomaga m.in. w leczeniu grypy, opryszczki czy alergicznego nieżytu nosa. Oprócz tego ma właściwości detoksykujące, co pozwala lepiej zadbać o stan wątroby, np. wtedy, gdy przyjmujesz na stałe określone leki. Ciekawym wykorzystaniem specyfiku jest także spirulina na anemię. Algi to doskonałe źródło żelaza, dlatego możesz suplementować nimi dietę, jeżeli zmagasz się z niedokrwistością.
Spirulina a odchudzanie – czy preparat pomaga w utracie wagi?
Algi bez wątpienia wykazują wiele prozdrowotnych właściwości. Wiele osób zastanawia się jednak, czy spirulina na odchudzanie to również dobre rozwiązanie. Okazuje się, że jak najbardziej. Jeśli chcesz schudnąć, sięgnij po preparaty na bazie glonów. Zawierają one fenyloalaninę, czyli składnik, który hamuje uczucie głodu, dzięki czemu łatwiej opanujesz ochotę na podjadanie. Spirulina ma także korzystny wpływ na skład Twojej mikroflory jelitowej. Oprócz tego, dzięki zawartości błonnika, ogranicza wchłanianie się tłuszczów i nadmiaru cukru z pożywienia, co również pomoże Ci w zadbaniu o sylwetkę. Pamiętaj jednak, że podstawą odchudzania zawsze powinna być racjonalna dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Spirulina może pełnić jedynie funkcję wspomagającą.
Jakie zastosowanie ma spirulina w kosmetyce?
Algi mogą być stosowane nie tylko wewnętrznie, lecz także zewnętrznie. Spirulina kosmetyczna jest bowiem składnikiem wielu preparatów pielęgnujących skórę i włosy. Możesz dodać ją np. do maseczki oczyszczającej twarz, toniku, peelingu lub płynu do kąpieli. Przyniesie Ci to szereg korzyści. Spirulina pozytywnie wpływa na wygląd skóry (dogłębnie ją odżywia i łagodzi różne pęknięcia) oraz wzmacnia efekt nawilżenia. Ponadto pomaga pozbyć się wyprysków i przebarwień. Z tego względu wiele osób stosuje spirulinę na trądzik. Pamiętaj również, że dzięki doskonałemu działaniu alg możesz ujędrnić swoje ciało. Spirulina na cellulit w formie gęstej pasty świetnie wspomaga walkę z pomarańczową skórką.
Z kolei spirulina na włosy, dodana np. do odżywki, pomoże Ci nadać fryzurze blask. Świetnie wygładzi włosy, a także doda im pięknej objętości.
Spirulina – jaką wybrać?
Glony o prozdrowotnych właściwościach występują w różnych postaciach. Jaka jest więc najlepsza spirulina na rynku? Wszystko zależy od Twoich preferencji. W sklepach dostępna jest:
czysta spirulina w tabletkach,
spirulina w proszku
spirulina w płynie.
Bez względu na to, jaki rodzaj produktu wybierzesz, sprawdź, czy jest to spirulina z certyfikatem, która nie zawiera niepotrzebnych dodatków. Gwarantuje to jej wysoką jakość i skuteczność działania.
Najbardziej powszechnym, a przy tym uniwersalnym rozwiązaniem, są algi w proszku. Możesz je dodawać do kosmetyków, a także różnych potraw. Jak jeść spirulinę? Ciekawym pomysłem jest np. dosypanie jej do soku, dressingu do sałatki, jogurtu, smoothie czy musli. Dzięki temu łatwo zastosujesz ją w daniach, które dobrze znasz i lubisz.